Kotvím, kotvíš, kotvíme

Každému z nás se určitě někdy stalo, že zrovna neměl den. Věci si šly tak nějak svou cestou a my jsme si připadali jako loutky ve špatném loutkovém představení, kde nás shora za provázky táhne někdo jiný. Špatná nálada. Co s tím? Možná jste u toho prohlásili – Potřebuji se ukotvit. Protože ukotvení pro nás znamená něco jako stát nohama pevně na zemi, být spojený se zemí či být si jistý sám sebou.

Ve škole jste určitě zaslechli něco o Pavlových kotvách. Doktor Pavlov zkoumal reakce psů, když jim podával maso. Psi prožívali velmi pozitivní zážitek a začali u podávání masa slintat. Doktor Pavlov při tomto procesu ještě zvonil zvonečkem. Proces několikrát opakoval a najednou zjistil, že stačí, když zvonečkem zazvoní, aniž by podal maso a psi slintali stejně.

Jak tyto poznatky využilo NLP? Vymyslelo techniku, která vás při reakci na spouštěč přivede do pozitivního stavu. Díky tomu budete mít okamžitý přístup k pozitivním stavům, které vás vyvedou ze špatné nálady a postaví pevně nohama na zem.

Není to o tom, že terapeut bude zvonit zvonečkem a vy u toho budete slintat. NLP má jiný přesný postup techniky kotvení. Výsledek je však stejný – Okamžitě se dostanete k  užitečnému pozitivnímu stavu, kdykoliv, kdy to zrovna budete potřebovat, ať již v pracovním či osobním životě.

Naštval vás šéf v práci? Manžel doma? Děti zlobí tak, že by jste je nejraději vystřelili na Měsíc? Všude můžete kotvit, třeba pocity klidu, sebejistoty, vyrovnanosti, nadhledu, motivace, štěstí, …… Jednoduše to, co vy zrovna potřebujete a co je pro vás užitečné.

K tomu uvedu případ paní Dáši, která přijela na koučovací sezení ve stavu, který sama nazvala „těsně před kolapsem“. Pracovaly jsme na tématu Tlaky v hlavě, které se začaly dostavovat díky obrovskému pracovnímu vypětí. V průběhu sezení si paní Dáša najednou vzpomněla na velmi silný pozitivní zážitek, při kterém necítila tlaky v hlavě. Zeptala jsem se jí, jaký pocit nejsilněji v té chvíli vnímala. Byl to pro ni pocit naprosté svobody. No sami si představte být na krásné dovolené, sedět na lavičce s milovaným člověkem, kouřit jointa a přitom poslouchat šumění větru…….

A tak jsme ukotvily pocit svobody, který teď paní Dáša může pro sebe využít kdykoliv to bude potřebovat, například při jednání se svým nesnesitelným šéfem.

Kotvy lze i různě vrstvit, řetězit a dokonce lze zbourat kotvením negativní pocity. U bourání negativního pocitu vychází NLP z pravidla, že náš emoční mozek neumí podržet zaráz dva pocity a ten silnější prostě vyhraje. Pokud tedy máte silně ukotvený ten pozitivní pocit, dokáže tou silou zbourat v jednom okamžiku negativní pocit.

Dostali jste místo masa chuť na kotvení? Pak si můžete projít procesem kotvení s terapeutem NLP.

Jsem si jistá, že tím zkvalitníte svůj každodenní pracovní a osobní život.

 

Více o: Jindřiška Chaloupková

NLP koučka se zaměřením na témata osobní, vztahové či pracovní roviny, např. posílení sebevědomí, sebejistoty, sebelásky, radosti do života, motivace v životě, změny profese, tvorby vizí a projektů, s odstraněním negativních emocí a posílením pozitivních emocí, odstraněním negativních zážitků, omezujících přesvědčení o sobě, fobií, apod. ▬▬▬ Adresa kanceláře: Rybnická 56, Brno ▬▬▬ Tel.: +420 774 441 445 ▬▬▬ Email: chaloupkova.jindriska@gmail.com ▬▬▬ Web: www.jchaloupkova.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..