5 tipů, jak vyzrát na špatnou náladu, ať už vám ji způsobil kdokoli

Každý z nás to zná, už od ranního probuzení stojí všechno lidově řečeno za prd. Počasí mohlo být lepší, v noci se nám mohlo lépe spát, káva mohla být silnější, spánek delší a hlubší… No zkrátka, s ničím nejsme spokojeni.  I kdyby se celý svět kolem postavil na hlavu, určitě bychom našli nějakou tu mouchu. A nebyla by to jen muška, ale pořádná masařka.

Rozhlížíte se a hledáte viníka toho všeho. Partner, děti, šéf, tchýně, ten moderátor z televize… Málokdo se rovnou odvážně vydá k zrcadlu, aby si prohlédl toho pravého původce veškeré nespokojenosti. Vidíte se? Co právě Vám dnes nesedlo? Necítíte se dobře? Bolí Vás něco? Trápíte se? Proč chcete hodit vinu na okolí a nepřevzít za sebe a své chování zodpovědnost? Potřebujete udělat něco sami pro sebe? Tak to udělejte… Třeba se později nebudete muset nikomu omlouvat.

 

TIP PRVNÍ

To Vy rozhodujete o tom, jak se chcete cítit. Proč si záměrně vybíráte tu nepříjemnou variantu? Přináší Vám to něco, čeho se nedokážete vzdát?  Aha, když jsme naštvaní, většina lidí okolo se velice snaží nám zavděčit, jen aby se nám alespoň malinko zlepšila nálada. My nemusíme nic, jen zarputile dál trvat na tom, že se nehodláme oprostit od špatného rozpoložení…  Nebo snad testujeme své okolí, co dokáže snést a přímo lpíme zrovna na tom horším rozpoložení, protože nic jiného nemá cenu? A zkusili jste to už někdy jinak?

Pojďme se zamyslet!

Každý máme na výběr, zvolme si to veselejší, přijatelnější, lepší pro nás i naše okolí. Stále platí staré známé pořekadlo: “Smích nevyřeší všechny Tvé problémy, ale namíchne tolik lidí z Tvého okolí, že stojí za to si ho udržet.“  Smích dokonce léčí, protože dokáže nastartovat produkci endorfinů v mozku, které potěší nejen naši mysl, ale také tělo. Když mám skvělou náladu, cítím se i fyzicky skvěle. Emoce ovlivňují naše tělo a tělo ovlivňuje naše emoce. Není to jednosměrka.  A navíc svou radost můžeme šířit do světa a zmenšíme tím množství zamračených obočí a úst, která nabyla tvaru převráceného rohlíku… To přeci stojí za to nebo ne?

TIP DRUHÝ

Zvažte, jak dlouho je zdravé a nutné setrvávat se špatnou náladou. Jistě že se nemůžeme stále smát a občas se skutečně přihodí něco, z čeho jsme smutní a rozladění. Potřebujeme určitý čas, abychom si uspořádali své myšlenky a odnesli si z dané zkušenosti nějaké poučení do budoucna.  Ale nic netrvá věčně. Ponořte se do svého nitra a zeptejte se sami sebe, zda se na dané skutečnosti dá nalézt i něco pozitivního, nějaké plus pro Váš další život. Vždycky totiž něco takového existuje. Všechno zlé je k něčemu dobré, akorát nám někdy trvá až příliš dlouhou dobu než to dokážeme zhodnotit a přijmout. Jakmile na to však konečně přijdeme, už pro špatnou náladu není prostor.

TIP TŘETÍ

Negativními pocity se můžeme nechat ovládnout anebo inspirovat a načerpat z nich energii. Smutek, vztek, úzkost, zklamání, strach, pocit viny, emocionální bolest…  Jak Vám je, když o nich jen čtete? Vybaví se Vám hned nějaká vzpomínka? Prožíváte je celou svou bytostí? A nebo se nad ně dokážete povznést a nehrají ve vašem životě až takovou roli? Je naprosto přirozené, že nás někdy zaplaví vlna těchto emocí, menší přirozeností už však disponujeme my sami při jejich zpracování. Nenechte se proto ochromit a hledejte i v těchto prožitcích zdroj energie. Pátrejte po přínosech pro Váš život. Někdo Vás naštval? Možná se potřebujete posunout ve svém životě někam dál a začít smýšlet jinak. Jste smutní? Trápíte se opravdu něčím, co Vám přísluší? Pokud ano, můžete změnit svůj pohled na věc. Byly zraněny Vaše city? Možná existuje spousta dalších lidí, kteří je rádi opětují a právě ti ve Vašem životě budou od teď hrát důležitou roli. Zamyslete se a zvažte, kdo řídí Váš život. Pokud jsou Vaše pocity příliš silné a nedokážete si s nimi poradit sami, ráda Vám ukážu způsob, jak je zpracovat efektivně.

 

TIP ČTVRTÝ

Z vlastní zkušenosti vím, že náladu nám často nejvíc pokazí záležitosti, které se nás ale vůbec netýkají. Zkrátka si příliš připustíme k tělu něco, s čím nemůžeme hnout. Sžírá nás to a trýzní, celý den , někdy dokonce týden, měsíc, jsme zcela bez nálady. Připadáme si jako v naprosto bezvýchodné situaci. Proč? Protože řešíme něco, co netýká bezprostředně nás, a proto není v našich silách to rozluštit a posunout někam dál. Babráme se v tom a ztrácíme energii. Zastavte se a zvažte: je to můj problém? Týká se daná okolnost mé osoby? Mohu to nějak ovlivnit? Budete překvapeni, jak velkou část svého života trávíte životem druhých, zatímco Váš vlastní život Vám uniká mezi prsty. Je na čase říct dost, protože na to je život příliš krátký…

TIP PÁTÝ

Dobře si zapamatujte a uložte okamžiky, kdy se cítíte opravdu šťastní, veselí, motivovaní, spokojení. Od této chvíle pokaždé, když budete zažívat štěstí a radost, vnímejte každý projev své mysli a svého těla. Co si myslíte, jak myslíte, o čem přemýšlíte, jak je Vám ve Vašem těle, co prožíváte. Zafixujte si svůj vnitřní i vnější úsměv a uložte hluboko dovnitř sebe. A až Vám příště bude scházet cokoli z těch příjemných prožitků, zahloubejte ve svých vnitřních zdrojích a vylovte tam právě tohle naladění. Věřte mi, budou se dít zázraky. Neurolingvistické programování jde ještě dál. Pomocí něj toto všechno dokážeme tzv. ukotvit, napevno. S jistotou pak kdykoli je potřeba, můžete vytvořit skvělé naladění mysli i těla a dokážete všechno, co jen budete chtít. Na tom můžeme zapracovat společně.

Pro inspiraci přikládám vtip pro zasmání. Pokud Vás skutečně rozesměje, hluboko do své paměti nechte vrýt tento smích a  až bude někdy v budoucnu potřeba, stačí si jen vzpomenout a všechno Vaše pozitivní naladění se k Vám vrátí… Nevěříte? Vědomě to otestujte.

Vzhledem k tomu, že jsem NLP koučka a lékařka v jednom, tato anekdota mne opravdu dostala. Snad mi odpustíte lehkou intimitu.

Dědeček se ptá babičky:“ Ty bábo, už jsme se dlouho nemilovali. Pojď se pomilovat.“

Babička na to:“Tak jo, dědo. Ale mám podmínku. Musíš použít kondom.“

Děda se velice diví: „Prosím Tě, však na co, vždyť už nemůžeš otěhotnět.“

Babička praví:“ O tom nepochybuj, že nemůžu. Já jen abych z těch Tvých starých vajec nechytla salmonelózu!“

Doufám, že se smějete tak jako já. Tím spíš, že po Velikonocích je tento vtip celkem aktuální.

Přeji Vám, aby Vám už nikdo nezkazil náladu. Respektive abyste to Vy už nikomu nedovolili.  Stojí za to udržet si skvělé naladění a jasnou mysl!

 

… a pokud jste se inspirovali nebo zasmáli, sdílejte na Facebook. Děkuji.

 

Více o: Markéta Antošovská

NLP koučka se zaměřením na rodinné a partnerské vztahy. Vím, že všechny ženy a zvláště pak ženy maminky, v sobě nosí spoustu tajných snů a přání, často jim však chybí odhodlání. Společně můžeme zapracovat na Vašem sebevědomí, odstranit emoce z Vašeho nitra, které Vám již neslouží a táhnou Vás ke dnu, zbavit Vás přesvědčení, které limitují Váš život i životy Vašich dětí a partnera. Váš svět jsou Vaše myšlenky. Změňte své myšlenky a změníte celý svět... ▬▬ Místo: Jevíčko ▬▬ Tel.: +420 723 012 809 ▬▬ Email: nlp@marketantosovska.cz ▬▬ Web: www.marketantosovska.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..