Co s negativními emocemi?

Určitě jsme se s nimi všichni setkali a pocítili na vlastní kůži v různých podobách a nesčetněkrát.

Mám na mysli takové emoce jako vztek, smutek, strach, emocionální bolest / zranění, pocity viny. Takové, které nazýváme negativními. Proč? Protože nás rozhodně neochraňují, naopak nám ubližují a pokud je v sobě nosíme dlouho, nejsou bezpečné ani pro naše fyzické tělo.

Jsou spojeny s nějakou první událostí, která nám tento negativní pocit vyvolala. Většinou v dětství, někdy v prenatálu, v době vzniku života, nebo i daleko dříve.

Představte si třeba malou holčičku, jak čeká u okna na svou matku, která ne a ne přijít z práce a ona si do své hlavičky vsugeruje, že je to její vina, že máma s ní není. Že je její vina, že není pro mámu dost dobrá, aby s ní máma byla.

Děti dokud žijí ve světě fantazie, nedokážou reálně situaci posoudit. Jejich mozeček vyhodnotí situaci svým vlastním způsobem a ona přijme do svého podvědomí vzorec pocitu viny. A tato holčička roste a v životě se ji dějí různé události, při kterých zcela zbytečně vnímá pocit viny a pocit že není pro nikoho dost dobrá. Každá taková událost jí odčerpává životní energii. A ona se sama sebe začne ptát, proč se mi to pořád děje?

Tyto prožité zkušenosti jsou obrovským darem. Protože jednoho dne díky nim si tato již dospělá žena uvědomí, že není potřeba v hlavě nosit tyto neužitečné emoce a vzorce. Naroste v ní touha zbavit se negativního. Stane se zodpovědnou sama za sebe a začne jednat a hledat, jak se pocitu viny zbavit.

Jednou z velmi účinných a mocných technik NLP je zbavení se negativních emocí přes časové osy v přesném pořadí – vztek, smutek, strach, bolest a pocit viny. Účinných proto, že vždy zafungují. Mocných proto, že mají daleko větší rozsah účinnosti.

Tak například po odstranění pěti negativních emocí začala klientka cítit větší sebevědomí, jiný klient do 14 dnů shodil 16 přebytečných kil, další klient začal pociťovat větší nadhled a uvolněnost, jiná klientka pocity radosti a hravosti, další klientka byla schopna odpustit své již zemřelé matce, atd.

Ošetření pěti negativních emocí lze považovat za hloubkovější techniku a já ji používám s klienty, se kterými mám nastavený dlouhodobější vztah založený na stoprocentní důvěře. Klientovi tady nestačí jen chuť se sebou něco dělat. Musí mít i výdrž a sílu dotahovat věci a opravdu chtít. Pak se dostaví zasloužená úleva se spoustou devíz.

A   t o   z a   t o   s t o j í ,   c o   ř í k á t e ?

Více o: Jindřiška Chaloupková

NLP koučka se zaměřením na témata osobní, vztahové či pracovní roviny, např. posílení sebevědomí, sebejistoty, sebelásky, radosti do života, motivace v životě, změny profese, tvorby vizí a projektů, s odstraněním negativních emocí a posílením pozitivních emocí, odstraněním negativních zážitků, omezujících přesvědčení o sobě, fobií, apod. ▬▬▬ Adresa kanceláře: Rybnická 56, Brno ▬▬▬ Tel.: +420 774 441 445 ▬▬▬ Email: chaloupkova.jindriska@gmail.com ▬▬▬ Web: www.jchaloupkova.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..