Jak funguje náš mozek

Mozek má z hlediska fungování tři hlavní části. Pro zjednodušení nám tohle rozdělení stačí. Nepotřebujeme znát dopodrobna všechny pidi části a latinské názvy. Pro pochopení toho jak náš mozek funguje, stačí vědět, že máme docela malý mozek velikosti ořechu, který jsme zdědili už od dinosaurů. K čemu máme tuto část mozku?

Tento mozek, má za úkol chránit nás v nebezpečí. Jako jediný neprošel evolucí a vlastní ho každé zvíře a podle toho se také chová. Jsou to naše instinkty, které nás chrání. Na poslední chvíli jste strhli volat a tak zabránili autonehodě a ani nevíte, proč jste to udělali. To reagoval váš plazí mozek. Jeho strategií je útok, útěk nebo ustrnutí. Dobré pro přežití v džungli, ale co v moderní civilizaci?

TŘI STRATEGIE CHOVÁNÍ MOZKU

Útok? Agresor, primitiv, cholerik, stále obviňuje své okolí a všechny kolem sebe co mu udělali, jak mu ublížili. Silou si vymáhá všechna práva i ta, která nemá. Útěk? O tomhle se s tebou nebudu bavit, Prásknutí dveří. Umně udržované dusno neřešené situace. A ustrnutí? To je snad nejhorší reakcí plazího mozku. Znáte ženy, co už 20 let říkají, že se s tím padouchem rozvedou? Muže co 20 let přestávají pít? Až pak. Až vyrostou děti, až budu mít víc peněz, až budu starší.  Jsme drženi v ustrnutí, stále ve stejné zacyklené situaci. Plazí mozek potřebujeme, ale musí vědět kde je jeho místo.

MOZEK A EMOCE

Další důležitou částí je náš limbický systém. Sídlo našich emocí. Limbický systém je o něco mladší než plazí mozek a i on nás chrání, hlavně před změnami. Chcete změnit zaměstnání, protože vás šikanuje šéf? Pak uslyšíte hlas svého emočního mozku. Jo a jak víš, že tam to bude lepší? Těžko najdeš lepší práci? Radši zůstaň, kde jsi. Tady to znáš. Náš emoční mozek je takový trpaslík našeptávač, který se všeho bojí a hlavně ať vše zůstane tak jak je. Můj život stojí za starou belu, ale je můj. Mám pocit, že velice výstižné jméno je Rampelník, poskakuje, posmívá se a buší do nás svá moudra. Chcete začít podnikat? Ale jdi, na to přece nemáš? S tvými schopnostmi? Kam se cpeš? V oboru jsou tisíce lepších. Podívej se na Frantu, ten taky podnikal a jak dopadl. Slabší povahy snadno podlehnou a i těm silným dovede Rampelník nahnat strach. Jen žádné změny. Až pak.

CO NÁM RADÍ NEOKORTEX

Třetí částí našeho mozku je šedá kůra mozková. Neokortex. Nejmladší část mozku, která nás dělí od říše zvířat. A jako o několik generací mladší člen se nějak těžko domlouvá s plazím, i s emočním mozkem. Jistě znáte ze svého domova či blízkého okolí generační střety. Tak tady je to podobné. Staří nerozumí mladým a naopak. Taky jste někdy přemýšleli nad tím, jak je možné, že člověk nejenže přežil, ale stal se nejrozšířenějším druhem na zemi? Proč se člověku říká pán tvorstva, když je nahý, takže v zimě bez oblečení a domu zmrzne, nemá ani zuby ani drápy, je pomalý a nic nevydrží. I malé zvíře je rychlejší. Pokud vás napadá, že za to může šedá kůra mozková, jste na správné stopě. Neokortex je bojovník, samuraj. Tam, kde plazí a limbický mozek cítí nebezpečí, tam neokortex vidí výzvu a jde do akce.

JAK FUNGUJE SYNERGIE

minulém článku jsme si povídali o osudu a štěstěně, co má jen někdo. U lidí, kde si řeknete, že jsou to ti šťastní, tam došlo k souhře všech tří částí našeho mozku. Našli společnou řeč a navzájem se podporují a vytváří tak synergický efekt. Synergie je energie spolupráce, která neuvěřitelně násobí. Ten rozdíl se dá vyjádřit matematicky. Dva lidé pracují nezávisle vedle sebe, pak výsledek jejich činnosti je 1+1=2. Ale v případě, že tito dva lidé si rozdělí úkoly a začnou spolupracovat, energie se násobí. Pak rovnice vypadá takto 1+1=5 nebo taky 15.

Zažili jste někdy takovou situaci, jak energie při spolupráci v kolektivu roste raketovým tempem? Nabíjí vás to. Nápady prší. Čas letí bez povšimnutí. Báječné že? Jen najít lidi, se kterými můžete synergii vytvořit, bývá obvykle trochu problém. A proč? Protože máme každý různou mapu vidění světa. V této chvíli mě vždycky napadá, oč krásnější by byl svět, kdyby po něm chodilo mnoho lidí s restartovaným mozkem, kde všechny části spolupracují, místo toho, aby se hašteřili a snažili se jeden druhého ovládnout. Připadá vám to jako utopie?

Mě už dneska ne, protože znám možnosti a výsledky NLP. Svět se mění. Mění se hodnoty i lidé a budoucnost patří těm, jejichž mozek dokáže spolupracovat. Budoucnost patří lidem, kteří budují svůj osobní rozvoj, rostou, protože, co neroste, umírá. Využijte obrovských možností NLP a naučte svůj mozek spolupracovat, pro svůj rozvoj, pro dosažení své vlastní skvělosti.

Více o: Alena Habichová

NLP kouč se specializací na partnerské vztahy a problémy s chováním a učením u dětí. Spolupracuji s podnikateli i sportovci a pomáhám jim najít efektivní a rychlou cestu ke splnění cílů. ▬▬▬ Tel.: +420 728 827 382 ▬▬▬ Email: belladona.aha@seznam.cz ▬▬▬ Web: www.alena-nlp-kouc.cz ▬▬▬ Skype: alena.habichova ▬▬▬ Oblast: Soběslav, Tábor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..