Jak náš mozek funguje

Taky vás od dětství učili, že máte svobodnou vůli? Že když se pro něco rozhodnete a budete to hodně chtít, tak to dokážete? Stačí si to jen usilovně přát? A pak jste dospěli a zjistili, že jste se rozhodli, něco si moc moc přáli, a výsledek byl poněkud odlišný od vašeho přání? Všimli jste si, že jakoby svobodná vůle, rozhodnutí a přání fungovalo jen někomu? Dítě štěstěny, nedělňátko, pomyslíte si. Narodil se do lepší situace, měl v životě štěstí. To je osud, špatná karma, těžký úděl, smůla.

Myslíte? Ba ne. Žádný osud, žádná karma a žádná svobodná vůle. Průkopník neuropsychologie prof. Benjamin Libet už v 70. letech, pomocí přístroje na sledování mozkových vln EEG, svými pokusy dokázal, že mozek za nás rozhoduje o několik milisekund dříve, než my máme pocit, že jsme se rozhodli. Je to jen kraťoučké zpoždění, přesto dokazuje, že naše svobodná vůle je závislá na našem mozku. Mozek je náš guru, náš nejvyšší šéf, bez jeho svolení nám nespadne ani vlas z hlavy. Na naše smysly v jednom okamžiku útočí 2 000 000 bitů informací a náš mozek je schopný z toho obrovského množství  informací, vědomě přijmout 134 bitů, tj. 7 ± 2 kusů informací.

PODLE ČEHO MOZEK TŘÍDÍ INFORMACE

Automaticky vás napadne, jak mozek ví, které informace přijmout a které pustit? Každý z nás má v hlavě filtry, programy, podle kterých mozek informace třídí. Jak se to projevuje? Představte si situaci, kdy na ulici došlo k dopravní nehodě, kterou vidělo 5 svědků. Policie samozřejmě chce se všemi mluvit. Všichni viděli v jeden okamžik jednu autonehodu, ale co je k nevíře, policie má k dispozici 5 více či méně odlišných popisů situace. Jak je to možné? Všichni přece viděli stejnou autonehodu. Byla tam stejná auta, stejní řidiči a přesto tu situaci 5 svědků popsalo odlišně.

Každý z nás totiž má sice stejný mozek, máme dvě hemisféry a párové laloky, mozkovou kůru a další součásti. Mozek můžeme přirovnat k naší matičce zemi, taky má dvě polokoule, různě světadíly a další součásti. Když nám stačí, znázornění země podíváme se na globus, když potřebujeme detailní pohled, vezmeme si mapu. A když rozvineme náš mozek stejně jako mapu, získáme přehled o našem mozkovém území. To je pro všechny stejné, jen každý máme to území zaznamenané do jiné mapy.

Proto se naše pohledy na věc, názory, životní postoje tolik liší. Proto vidíme stejnou vzdálenost, třeba 1 km a vy řeknete, pojď miláčku je to jen kousek a miláček vám znechuceně odvětí, seš blázen? Takovou dálku? A vaše konflikty s dětmi? Máte jen jiný úhel pohledu na věc, jinou mapu, jiný filtr pro vnímání světa.  Náš mozek je náš generál, náš velitel, ale uznejte, že ani nejlepší generál nemůže vyhrát válku, když dostane špatnou mapu. Tím nechci říct, že váš náhled na svět nebo životní postoj je špatný. Každý člověk má svojí pravdu. Zamyslela bych se v případě, že s vaší životní realitou nejste spokojení.

JSOU PROGRAMY V MOZKU DĚDIČNÉ?

Všimli jste si, že vaše kamarádka má stejný problém v manželství jako její matka? Upozornili jste někdy partnera, nechovej se jako tvůj otec či matka! Vidíte u svých dospělých dětí, jak kopírují vaše chyby? To všechno jsou mapy, programy, které rozhodují za nás a vždy za každých okolností přizpůsobí naši realitu našemu přesvědčení. Máme-li přesvědčení, nezasloužím si být milován, není šance najít milujícího partnera, náš mozek všechny vztahy zničí, protože musí jednat podle programu, nejsem hoden být milován. Poznáváte se v některé situaci?

Velkou, velkou ba obrovskou šancí je metoda Neuro-lingvistického programování a schopnost mozku se měnit. My můžeme svůj mozek přeprogramovat a restartovat. Nečekejte na další neúspěch, změňte své neužitečné programy a strategie a žijte svůj život naplno. Mozek naštěstí oplývá velkou schopností, která se nazývá neuroplasticita. Umí se měnit i ve vysokém věku.  Níže najdete můj kontakt. Těším se na zavolání a váš vstup do skvělé budoucnosti. A vy se těšte na pokračování o fungování mozku. Tohle byl jen začátek.

Více o: Alena Habichová

NLP kouč se specializací na partnerské vztahy a problémy s chováním a učením u dětí. Spolupracuji s podnikateli i sportovci a pomáhám jim najít efektivní a rychlou cestu ke splnění cílů. ▬▬▬ Tel.: +420 728 827 382 ▬▬▬ Email: belladona.aha@seznam.cz ▬▬▬ Web: www.alena-nlp-kouc.cz ▬▬▬ Skype: alena.habichova ▬▬▬ Oblast: Soběslav, Tábor

2 thoughts on “Jak náš mozek funguje

  1. Prosím o radu,jsem momentálně v tíživé situaci,přítel se se mnou rozchází,ale neumí-nebo nechce-mě to říci přímo.Jsem z toho dost smutná,nešťastná.Zatím nevím nic určitého,ale objevily se různé náznaky v SMS,které mám tendenci si je vysvětlovat,že již vztah zřejmě bude chtít ukončit.Nerada chodím těžkostem naproti,mám se začít s realitou smiřovat,nebo vyčkávat.Děkuji za radu i za pochopení.Květa

    1. Zdravím Květo, tohle opravdu není lehká situace a já nemám oprávnění vám říkat, co máte dělat. Mohu vám pouze říci, co bych udělala já. Já mám vždycky radši čistý řez než chodit okolo horké kaše. Určitě bych si své pocity chtěla vyjasnit. Není dobré útočit ani obviňovat. Požádala bych o rozhovor a mluvila o tom jak se cítím. Zdali je můj pocit oprávněný či si něco namlouvám. Vím, že je těžké zažít rozchod. Vždycky smrt otevírá cestu novému životu. Držím vám palce at situaci vyřešíte, co nejlépe a s nejmenší bolestí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..