Jak naše přesvědčení utváří naši realitu

Přesvědčení jsou názory a pohledy na život, které nám udávají životní směr a určují, jak náš život bude vypadat a jak se bude vyvíjet. Jsou to způsoby, jak se na věci díváme a jak k nim přistupujeme. Jsou to pro nás pravdy, které nám filtrují naši realitu. Chovají se jako spínač pro naše schopnosti dělat cokoliv na světě. Protože dokud nevěříme, že něco dokážeme, nebo že něco je možné, pravděpodobně nebudeme mít ani příležitost to zjistit.

Na základě toho, co považujeme za pravdu, tedy na základě našich přesvědčení, se nám v životě dějí různé věci. A dějí se nám stále dokola. Ať už se nám to líbí či nikoliv. Ať už nám to v životě pomáhá či naopak náš život zesložiťuje.

Často se sami sebe ptáme: „Proč se to vždycky stane zrovna mně?“ a nestačíme zírat, jak ten náš život vypadá. Ale odpověď je jasná. Děje se nám to, čemu věříme.

My se totiž na základě našich přesvědčení každodenně rozhodujeme, jednáme a chováme určitým způsobem. A to aniž bychom si toho byli vědomi, neboť vše probíhá na podvědomé úrovni. A podle toho se pak vyvíjí naše realita. Lidé na nás nějakým způsobem reagují. Zažíváme stále ty samé situace.

Důležité je si uvědomit, že přesvědčení, která máme, nemusí být vždy pravdivá. Většinou bývají zcela mylná a brání nám prožívat život naplno. Často si svými omezujícími přesvědčeními na sebe nevědomky šijeme bič. Dobrou zprávou je, že tato limitující přesvědčení se dají nahradit jinými a pro nás mnohem prospěšnějšími přesvědčeními.

Pozitivní vs. negativní přesvědčení

Rozdíl mezi nimi je jasný. Pozitivní přesvědčení pracuje v našem životě v náš prospěch. Nedává nám žádné limity, žádná omezení. Lidé s pozitivními přesvědčeními ví, že všechno je to pouze v hlavě. To, čemu věříme, na co myslíme, to se pak odráží v naší realitě. To dobré i špatné. Ale lidé s pozitivními přesvědčeními s tím umí pracovat. Jsou to Tvůrci života. Přešli ze stavu Oběti do vytváření svého vlastního života na základě změny negativních přesvědčení na ta pozitivní. A teď jim již nic nebrání v tom žít lepší a šťastnější život naplno. Dovolili si to.

Negativní přesvědčení nás v něčem omezují. Ukazují nám hranice. A za ty již nelze jít. Zdá se, že je nemožné tyto bariéry překročit a jít dál. Tato přesvědčení nám brání v rozletu. Negativní přesvědčení nám v životě působí spoustu trápení a nepříjemností. Zbytečně nám zesložiťují věci, které by mohly být jinak velmi jednoduché. „Život je hořký. Bohudík.“ hlásá jedna oblíbená značka piva. Ale život hořký být nemusí. Nemusíme trpět. Život může chutnat sladce, budeme-li chtít.

Příklady omezující přesvědčení v různých oblastech života

Vztahy – „Všichni muži jsou stejní!“…“Nezasloužím si lásku.“…“Já si nikdy nikoho nenajdu.“… Jak s těmito přesvědčeními chcete mít naplněné partnerství?

Práce – „Nejde se uživit tím, co mě baví.“… Jak s tímto přesvědčením chcete někdy dělat práci, která vás bude fakt bavit?

Peníze – „Bez práce nejsou koláče.“…“Peníze kazí charakter.“…“Bohatí si všechno nakradli!“… Jak s těmito přesvědčeními chcete jednou vydělat a ušetřit více peněz? Tato přesvědčení Vám zaručeně zajistí, že nikdy nedostanete tolik peněz, kolik si skutečně zasloužíte.

Přesvědčení o nás samotných – „Nejsem dost dobrý.“…“Pokazím, na co sáhnu.“… Jak s těmito přesvědčeními chcete jednou něco dokázat?

Život – „Život je boj.“…“Dobře už bylo.“… Jak s těmito přesvědčeními se chcete mít jednou konečně dobře?

Vyvstává otázka: Co s tím?

Buď můžete to nechat tak, nehnout ani brvou a jen si stěžovat, jak je ten život nespravedlivý a hořký. Nebo můžete převzít zodpovědnost za svůj život a zlomit toto prokletí.

Jak už jsem psala, omezující přesvědčení se dají nahradit přesvědčeními posilujícími. A abych pravdu řekla, váš život může mít skvělé vyhlídky, jestliže přiložíte ruku k dílu. Pokud vám to dobře zní, zkontaktujte mě a pomocí jednoduché a velmi účinné techniky Neurolingvistického programování můžeme vaše limitující přesvědčení nahradit jakýmkoliv jiným, které si sami určíte. Společně to zvládneme. Těším se na spolupráci.

Více o: Bc. Jana Czerneková

NLP koučka se zaměřením na tvorbu projektů, odstranění omezujících přesvědčení, bloků, strachů, alergií a psychosomatických nemocí. ▬▬▬ Koučovna: Nám. Svobody 527, 739 61, Třinec ▬▬▬ Tel.: +420 722 903 824 ▬▬▬ Email: info@janaczernekova.cz ▬▬▬ Web: www.jana-czernekova.czwww.koucpromlade.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..