Jak získat převahu?

„Hej! Už jde!“

Opět stála tváří tvář své noční můře. Cítila,jak se její obličej rozehřívá krví stahující se do jejích tváří. Ne, nesmí se začít červenat. Snad se jí podaří kolem nich projít tak, aby si jí nevšimli. Zabořila pohled do země a zrychlila krok. Rychle prošla kolem skupinky puberťáků posedávajících na parkové lavičce. On seděl na opěradle. Skoro nedýchala. Když už si myslela, že je to zdárně za ní, oslovil ji: „Čau, lásko!“ Opravdu toužila po tom, aby jí někdo říkal „lásko“ale ne tímto tónem, pro pobavení nad její bezbranností a s touhou zdůraznit její nedokonalost.

Dost dobře by to mohl být úryvek z thrilleru, ale až příliš často to zažívá nejedna sedmnáctiletá dívka, stejně jako šedesátiletá seniorka. Z kulhajícího pána si tropí žerty a nazvou ho Quasimodem. Krátkozrakého Brejlovcem. Vnadné krásce mají potřebu vyprávět nechutnosti. Nevidomému klidně nastaví nohu. Nezáleží na věku, na vzhledu či fyzických abnormalitách. Středem šikany nebo jen obscénního žertování se můžeme stát kdykoli.

Výše popsaný příběh je mírně zdramatizovaný začátek jedné mojí osobní epizody – setkání s poťouchlostí dospívající mládeže na jedné straně a s mým XXL formátem na straně druhé.

Bylo mi tenkrát 35+ a s takovými darebnostmi jsem se setkala už nesčetněkrát. Prošla jsem si obdobím sedmnáctileté vnadné krásky, brejlovce, odkulhala se i na podražené noze. Těmto a jim podobným typům jsem sloužila coby terč od dětství. Měla jsem mnoho příležitostí vytvořit si účinnou strategii jak si získat respekt a vyváznout bez ztráty květinky.

Moje strategie vychází z NLP předpokladu, že za každým chováním, byť negativním, stojí pozitivní záměr. Každý vynakládá energii pouze na to, co mu přinese největší zisk. Vše se nám musí vyplatit. Proto mnoho lidí kouří, aby získali klid. Přejídají se, aby zahnali nudu. Pijí alkohol, aby se dostali do nálady. Berou drogy, aby zapomněli na svou starost. Každý kuřák, alkoholik, či  přejídač má svůj vlastní jedinečný zisk ze své závislosti. Lidé se zálibou v popichování jsou na tom stejně. Navíc mají nízké sebevědomí, protože jinak by volili bohulibější aktivitu a nedrželi se tolik zvyšování svého kreditu na váš úkor.

Při setkání s energetickým upírem:

 • uvědomte si vlastní hodnotuzvažte, jaký výsledek chcete
 • odhalte, co chce svojí akcí získat
 • vezměte mu to tak, aby sám o energii přišel.
 • rozhodněte se, jak chcete reagovat

Pokud energetický upír  nezíská, co chtěl, ale ještě o energii přijde (třeba  opakovaně), změní lokál a bude vysávat někoho jiného.

Tato taktika je elegantnější než taktika protiútoku, protože je mnohem zábavnější a je naprosto mírumilovná. Na někoho tuto proceduru možná použijete opakovaně, ale ve většině případů funguje napoprvé.

Emoční rezistence v kombinaci s nepochopením

Tuto taktiku používám, když potřebuji zastavit sprosté vtipkování a sexuální narážky,nelaskavé žertování, dvojsmysly apod. Na ty, kdo se chtějí pobavit bez ohledu na to, zda se budu smát s nimi nebo budu terčem posměchu.

Pozitivní zisk sprostého vtipu:

 • pobavit se tím,že vás rozesmějí
 • uvést vás do rozpaků a vyvolat odmítavou reakci.

Tato reakce povýší vtip na druhou mocninu. Pro vtipálka je to obrovská sranda, které se zasměje pokaždé, když ho bude znovu vyprávět. Bonusem přidá i vaši reakci. Jeho přičiněním se může rozšířit zástup bláznů, kteří vám budou chtít vyprávět podobné nesmysly.

Jak na to pokud vám nejsou sprosté vtipy po chuti?

 • Tvařte emočně netečně a s vážnou tváří žádejte, aby vám vysvětlili, v čem je pointa.
 • Žádejte opakování.
 • Doptejte se na podrobnosti a nechte si vysvětlit pojmy. Např. „péro, pták“ apod.

Věta: „To jsem nepochopila, můžeš mi to, prosím zopakovat?“ často stačí ke změně tématu. Opakováním vtip ztrácí kouzlo. Dvojsmysly vám nikdo vysvětlovat nebude, protože vtipnost dvojsmyslu spočívá v  košilatém myšlení posluchače.

Obavy, že se vtipu nebudete smát, je největší strach každého komika. Jeho zkušenost  s vaší reakcí způsobí,že příště riskovat nebude.

Tento tip se někdy hodí, i když vám někdo dělá dvojsmyslné žertovné návrhy na veřejném prostranství plném lidí.

Poznámka: Pokud jste na osamoceném místě nebo je to prototyp sexuálního predátora, volte raději bystrý útěk do bezpečí. To je vážná situace a tento článek o tomto námětu nepojednává.

Emoční angažovanost a doslovné pochopení

Situaci z úvodu tohoto článku jsem vyřešila tímto přístupem. Skupinku vtipálků jsem pravidelně vídala již předtím. Kdykoliv jsem je míjela, vybuchli za mými zády v bujarý smích a zmínili nejvýznamnější román amerického spisovatele Hermana Melvilla. Tentokrát mne  vůdce party  poprvé oslovil v přesvědčení, že harpunuje velkou rybu. Pronesl: „Čau lásko!“ Přišla má chvíle. Lepší větu říci nemohl. Zastavila jsem se a v odpovědi procítila následující slova: „Miláčku! Konečně jsi dostal odvahu přiznat před světem naši lásku! Už se nikdy víc nebudeme muset schovávat. Dal jsi mi dnes ten nejkrásnější dárek. Taky tě moc miluju a těším se na dnešní večer!“ Zamilovaná slova jsem doprovodila gesty poblázněné puberťačky a poslala jsem mu po dlani vášnivý polibek. Jeho kamarádky vypískly smíchy a začaly ho pošťuchovat. Pyšný Achab byl po souboji stažen pod hladinu lanem své vlastní harpuny. Zmohl se jen na nazlobené skuhrání.

Energetický upír byl zneškodněn tak,

 • že byl připraven o piedestal hrdiny.
 • Dala jsem mu to, čeho se bál nejvíce – negativní pozornost v souvislosti s utajovanou extrémně obézní a o 20 let starší partnerkou.
 • Tržili ostudu připravenou pro mne
 • Hrdinkou jeho publika jsem se stala já.
 • Kdo jinému jámu kopal, sám do ní spadl.

 

Jistě přijdete na mnoho elegantních nápadů. Probuďte svoji kreativitu a bavte se.

Jaká rekce se vám nejvíc vyplatí, když se setkáte se svým energetickým upírem?

Více o: Šárka Horáková

NLP koučka se zaměřením na posilování osobní moci, sebedůvěry, sebevědomí, lásky k sobě. Specializuji se na vnitřní prožívání a práci s emocemi. ▬▬▬ Adresa: Nádražní 598, 685 01 Bučovice ▬▬▬ Tel.: +420 605 088 133 ▬▬▬ Email: sarka.horak@gmail.com ▬▬▬ Web: www.sarkahorak.webnode.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..