Kognitivní terapie: Jak se naučit rozpoznávat a řešit negativní myšlenky

Negativní myšlenky mohou být velkým problémem pro naše duševní zdraví. Vždy, když se nám něco nepovede, můžeme si začít myslet, že jsme neúspěšní a že nic nedokážeme. Tyto myšlenky nás však mohou zdravotně poškodit, protože nás nutí cítit se špatně a mohou narušit naše vztahy a výkon v práci nebo škole.

Kognitivní terapie je technika, která nám pomůže rozpoznat a řešit negativní myšlenky. Tato terapie se zaměřuje na to, aby nás naučila, jak si uvědomovat, co si myslíme a jak ovládat naše myšlenky. Kognitivní terapie nám poskytuje nástroje, abychom mohli zlepšit naše duševní zdraví a překonat negativní myšlenky.

Zde je několik tipů, jak se naučit používat kognitivní terapii:

1. Pozorujte své myšlenky

Je důležité začít si všímat, co si myslíme. Pozorujte, když si říkáte negativní věci, jako například „Nemohu to udělat“ nebo „Jsem špatný“. Když si to uvědomíte, můžete si položit otázku, zda jsou tyto myšlenky pravdivé nebo je to jenom způsob, jakým se cítíte.

2. Otestujte své myšlenky

Když si uvědomíte negativní myšlenky, zkuste je otestovat. Zeptejte se sami sebe, zda je to pravda a zda existuje nějaký důkaz, že to tak skutečně je. Pokud neexistuje žádný důkaz, že je to pravda, změňte se své myšlenky na pozitivnější.

3. Používejte afirmace

Afirmace jsou pozitivní věty, které si opakujeme, aby nám pomohly změnit naše myšlenky. Pokud si uvědomíte, že si říkáte negativní věci, zkuste si říct něco pozitivního. Například, místo „Nemohu to udělat“ si řekněte „Můžu to udělat, když chci“.

4. Učte se odmítat negativní myšlenky

Když si uvědomíte negativní myšlenky, nevzdávejte se. Namísto toho se naučte negativním myšlenkám bránit. Zaměřte se na pozitivní věci a věci, které se vám daří.

Kognitivní terapie může být užitečná pro každého, kdo chce zlepšit své duševní zdraví a naučit se, jak řešit negativní myšlenky. Pokud se bojíte negativních myšlenek a chcete se s nimi vypořádat, může vám kognitivní terapie pomoci.

Výborně vám s ovládáním myšlenek, vyčištěním negativních myšlenek a vytvořením nových pozitivních myšlenek pomůžou také techniky NLP, které se naučíte v online kurzu Praktikant NLP. Zlepšete svoje myšlení a zlepší se váš život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..