Také rádi odkládáte?

Máme pro odkládání moderní slovo – prokrastinace. Taky se vám to slovo vůbec nelíbí? Mě taky ne a už vůbec se mi nelíbí, co způsobuje. Seďte klidně na zadečku, slovníky nechte ležet. Já vám usnadním život.

Pokud náhodou tohle slovo neznáte a rozhodně vás neohrožuje jeho účinek, pak máte o velký problém méně. Prokrastinace je škaredé cizí slovo pro hezké české odkládání důležitých činností. Zrovna dneska mě přepadlo. Sedí vám to za krkem, tíží záda a ono se nechce a nechce. Už se vám to někdy stalo?

Mě se tedy dneska zrovna nechtělo uklízet a pořád bylo něco zajímavého na internetu a zrovna ten pořad v televizi byl zajímavý a chtěla jsem ho dokoukat. Pak přečíst emaily a nějak na mě v deštivém odpoledni padá únava. Znáte to? Na úklid nakonec došlo až večer a čas protekl neužitečně mezi prsty.

V tomto případě zas o moc nejde. Pokud vás prokrastinace postihuje pravidelně v práci, jak to zvládáte? Kupí se vám práce, do které se vám nechce? Čas utíká, blíží se konec pracovní doby, nervozita vzrůstá a jen nejvyšší časový pres vás donutí něco udělat? Pak jdete naštvaní domů, protože víte, že na zítra toho zbylo ještě hodně a ještě jste v práci zůstali přes čas a další den to bude podobné a venku je dneska tak hezky. Mohli jste jet s přítelem na kolo nebo s dětmi na zmrzku.

Chybí vám motivace?

Nedostatek motivace a stálé odkládání nepříjemných činností je bolestí mnoha lidí nejen v práci, ale i v domácnosti. Hodně mívají problém i děti s učením a domácími úkoly. Kolikrát jim říkáte, už máš ty úkoly? Naučil ses všechno? Máš připravenou tašku na zítra? Vypni ten počítač a jdi si napsat úkoly. Odlož tablet, telefon, vypni televizi.

Ale ruku na srdce, kolik zbytečných veledůležitých činností si umíme vymyslet my dospělí, když se nám nechce umýt nádobí, vynést koš, opravit kapající kohoutek. Někdy ani sami nedokážeme přijít na to, z čeho pramení nechuť zrovna k této činnosti. Odkládáte taky změnu stravovacích návyků? Nebo návštěvu posilovny? Chybí vám motivace k učení angličtiny? Je toho hodně co bychom chtěli dělat a víme, že bychom měli. Je to pro naše zdraví, vzdělání, krásu, dobrou pohodu a stejně odkládáme a odkládáme.

Jste nespokojení s prokrastinací?

Taky máte na sebe vztek, že se nedokážete dokopat k požadované činnosti? Roztáčí se tím spirála nekonečné frustrace, že nic nestíhám, jsem neschopná, čas mi utíká mezi prsty, mám ve všem nepořádek. Nakonec uděláte zásadní rozhodnutí. Od zítra

  • nekouřím,
  • hubnu,
  • chodím cvičit,
  • omezím čas strávený na internetu.

Wow. Teď do toho šlápnete a to by bylo, aby nebylo. Jak dlouho vám to odhodlání vydrží? Týden? Dva? Měsíc? A pomalu začíná vůle slábnout a vy se vracíte do vyjetých kolejí. Jak do vyšlapaných bačkor. Je to tak pohodlné. Přitom je velice jednoduché změnit prokrastinaci na motivaci.

Neurolingvistické programování má velice účinné a rychlé techniky změny neužitečného chování. Napadlo vás někdy, proč se lidé tak snadno vracejí ke starým zvykům? Představte si, že mozek vytváří mezi neurony spoje, tzv. synapse a mozek je evolucí veden k co největší úspoře energie. Synapse, které používáme běžně, jsou krásně rovné, vyběhané, pohodlné jako jízda po dálnici.

Pokud změníte strategii svého chování, mozek musí vytvořit nové spojení, novou cestu. Je to jako byste šli džunglí a prosekávali si cestu mačetou. Co si vyberete? Jízdu po dálnici nebo strastiplné prosekávání džunglí? Nic neříkejte, je mi to jasné. Ovšem NLP vám pomůže tu cestu vyšlapat a pak je třeba po ní jen chodit, aby se z ní časem stala pohodlná dálnice. To je princip změny a vytvoření nového zvyku. Dálnice je vytvořená za 21 dní. Stačí po ní chodit. A s NLP to jde jako po másle.

Podvědomí snáze přijímá změnu a pomáhá vám změnu udržet. Jsem ráda, že jsem potkala techniku změny a našla lepší motivaci pro mnoho neoblíbených činností. Jsem každý den na sebe hrdá a jdu spát spokojená s prožitým dnem. Super. Je to jen na vás. Čekám na vaše rozhodnutí změnit svůj život.

Více o: Alena Habichová

NLP kouč se specializací na partnerské vztahy a problémy s chováním a učením u dětí. Spolupracuji s podnikateli i sportovci a pomáhám jim najít efektivní a rychlou cestu ke splnění cílů. ▬▬▬ Tel.: +420 728 827 382 ▬▬▬ Email: belladona.aha@seznam.cz ▬▬▬ Web: www.alena-nlp-kouc.cz ▬▬▬ Skype: alena.habichova ▬▬▬ Oblast: Soběslav, Tábor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..