Takhle to neříkejte

 

Určitě znáte, když vám někdo zdůrazňuje věci, typu nedělej to, nezkaz to, nespadni tak máte tendenci udělat přesný opak a nevíte, proč se tak stalo. Pravděpodobně stejným způsobem říkáte například svým dětem, neskákej do kaluže, nefoukej do brčka, nechoď do bláta, nerozbij mobil a ony udělají přesný opak toho, oč jste je žádali. Přemýšlíte, proč se tak děje?

Za prvé, podvědomá mysl neumí zpracovávat zápor a tak vynechává slovíčko ne

Malý test: Zavřete oči a nemyslete na modrého slona.

Co se vám ve vaší mysli zobrazilo? Viděli jste modrého slona? A proč? Když jsem vám přikázal, abyste na něj nemysleli. Asi si teď říkáte a na co jiného jsem měl(a) myslet, než na modrého slona, když jsem vás na něj upozornil. V tom je právě ten vtip.

Za druhé, podvědomá mysl ráda přijímá příkazy.

Zdůrazněte například dítěti, aby neskočilo do kaluže, která je zrovna před vámi. Co dítě udělá? Přesně tak jako vy s tím slonem si ve své mysli nevědomě vytvoří představu, jak skáče do kaluže. Podvědomí, totiž slyší jasný příkaz, skoč do kaluže! Co podvědomá mysl přijme, se musí stát a zařídí vše tak aby splnilo příkaz. Potom ze strany rodičů přijde klasická reakce -,, co jsem ti říkal“.

Kdo je ale za to zodpovědný? My nebo dítě?

Je třeba si uvědomit, že jsme zasadili seménko do jeho mysli a je jedno jestli mluvíte s dítětem nebo s dospělým člověkem. Všichni vynecháváme zápor. Proto už teď chápete proč, lidé okolo vás nebo vaše děti nedělají, to co chcete. Pamatujte na to že, záměrem komunikace není jen odpověď, kterou dostanete, ale také reakce kterou dostanete.

Místo abyste řekli svému dítěti, neskoč do té kaluže, mu raději řekněte, obejdi jí. Vyzkoušejte to a sami uvidíte že, si ušetříte řadu nepříjemností. Znám případ, kdy jedna matka dost výstižným tónem řekla svým synům, kteří si šli hrát ven, aby dávali pozor a nerozbili si hlavu. Jeden z nich si skutečně hlavu rozbil.

Dokonce vám to může ušetřit i nemalé peníze, jedna moje známá už koupila svému synovi několikátý mobil se slovy Né! Že ho rozbiješ! A skutečně mi potvrdila, že do 48. hodin měl minimálně prasklý displej.

Jsem přesvědčený o tom, že už chápete, jak je důležité říkat věci, tak jak chcete, aby se staly. Ale možná vás teď zajímá co dělat, když vám někdo řekne něco, co nechcete, aby se vám přihodilo? Je to tak že? Ukážu vám tedy, jak to dělám já. Kdykoliv uslyším negativní příkaz, tak pokud možno zastavím se, všeho nechám a pronesu si v duchu tato slova Stop Vymazat, vymazat, vymazat. Po té si okamžitě v mysli vytvořím obraz toho, jak chci, aby to bylo (dopadlo).

Je to samozřejmě všechno o zvyku, ale jsem si jistý, že to zvládnete. Společnost nás naučila, se zaměřovat na to, co nechceme místo na to, co chceme. Když ale vynecháte zápor a budete formulovat příkazy způsobem, jakým chcete, aby se staly, pak uvidíte ty zázraky.

 

Objednat na sezení se můžete Zde:

Napsal

Radim Svoboda Kouč a terapeut NLP

 

 

Více o: Radim Svoboda

Pomáhám lidem zlepšovat jejich psychickou odolnost jako je odstraňování emočních bloků, fóbie, zvyšování sebevědomí, změna návyků, prokrastinace. Také se zaměřují na dosahování cílů. ▬▬ Email: radimsvobodanlp@seznam.cz ▬▬ Tel.: +420 776 366 808 ▬▬ Web: www.koucradim.cz ▬▬ Místo: Podjezd 970/6, 796 01 Prostějov

One thought on “Takhle to neříkejte

  1. Super článek 🙂 je to tak, nejhorší jsou lidi, co pořád malují čerta na zeď, těm se stává více neštěstí než těm, kteří věří, že vše dopadne dobře. Chce to vždy myslet pozitivně a nepřivolávat zbytečně nic špatného. Ale někteří lidí jsou už tak holt naučení 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..