Umíte v komunikaci správně používat spojky?

Znáte ty spojky, které mohou mít velký význam na to, jak bude „protistrana“ reagovat a co skutečně uslyší? Správným použitím určitých spojek totiž zaměříte pozornost posluchače na určitou část věty.

Spojka dokáže dát důraz na větu před anebo za spojkou, případně umí dát důraz na obě věty současně. Toto je důležité při komunikaci a je vždy vhodné použít správnou spojku při sdělování negativních zpráv. Kritika nebo negativní zpráva je potom přijímána s co nejmenší nelibostí a posluchačova pozornost je nasměřována spíš na tu pozitivní část, avšak stále vnímá i to negativní.

V případě, že do věty vložíme určitou jazykovou strukturu, tak mluvíme o vzorci. A my si nyní ukážeme, jaký vzorec mají tyto 3 spojky: „a“, „ale“, „přestože“.

  1. Chci si splnit svůj sen a nevím jak.
  2. Chci si splnit svůj sen, ale nevím jak.
  3. Chci si splnit svůj sen, přestože nevím jak.

Přečtěte si, prosím, ty 3 věty ještě jednou a uvědomujete si u toho, jak na Vás působí. Která část věty se stává důležitou a kterou „zapomínáte“ (vnímáte s nižší důležitostí)?Spojka „a“ dává stejný význam oběma větám. Ani jedna z nich není zdůrazněna nebo potlačena.
Spojka „ale“ tlumí větu před touto spojkou a posluchač vnímá více všechno co je za „ale“.
Spojka „přestože“ tlumí větu za touto spojkou a posluchač vnímá více všechno, co je před touto spojkou.

  1. Chci si splnit svůj sen a nevím jak. Posluchač vnímá slova, že si chcete splnit sen a současně vaši nevědomost.
  2. Chci si splnit svůj sen, ale nevím jak. Posluchač více vnímá, že něco nevíte – komunikace bude směřovat k neznalosti a co s tím udělat.
  3. Chci si splnit svůj sen, přestože nevím jak. Posluchač vnímá, že si chcete splnit sen – komunikace bude směřovat k tomu jaký sen si chcete splnit.

Už ten vzorec vidíte a také to, jak vlastně měníte téma hovoru a způsob komunikace? Tak teď je potřeba to trénovat. Když to bude možné, používejte ty spojky ve větě vědomě. To znamená záměrně je vkládejte do vět, podle toho, co chcete zdůraznit.


Ještě se podíváme na tu kritiku. To se většině lidem v životě taky hodí umět.

Je důležité nekritizovat toho člověka, ale pouze hodnotit jeho roli. Je potřeba to „odosobnit“. Dotyčný pak nebude tu kritiku vztahovat přímo na sebe (své ego) a výsledek hovoru i přes nepříjemné téma, bude spíše pozitivní. Pro kritizovaného to tedy bude motivační rozhovor tak, aby udělal změnu a své chování více neopakoval.

Najděte rozdíl v pocitech a co skutečně vnímá ten, komu toto řeknete:
A) Ty to děláš špatně, a ještě jsi ke všemu pěkně drzý.
B) Pro správný výsledek je potřeba dodržovat přesný postup, přestože jsi u toho občas drzý.
C) Pro správný výsledek je potřeba dodržovat přesný postup, ale je taky potřeba se vyjadřovat bez emocí.
D) Pro správný výsledek je potřeba dodržovat přesný postup a také je potřeba se vyjadřovat bez emocí.

Jestli si chcete ověřit správnost Vaší odpovědi, tak mi můžete napsat na mail kouc@alexandrtoth.cz a já vám buď potvrdím Vaši myšlenku nebo Vás nasměruji na správné řešení.


Když jste nyní dočetl/a tento článek, tak máte velkou naději a možnost změnit svůj život k lepšímu, víte to? Vaše pocity, způsoby komunikace a vyjadřování se mohou změnit. A jako vedlejší efekt se Vám asi zlepší vztahy s lidmi. Stačí jenom ve vašem životě vše začít používat. A pokud máte nějaké nevyřešené konflikty z Vaší minulosti, tak i s tím Vám umím pomoci. V případě, že chcete cítit v duši klid, tak se můžete objednat na koučink.

Alexandr Tóth – kouč

Více o: Alexandr Tóth

Certifikovaný NLP kouč specializující se na řešení problémů, motivaci a dosahování cílů. Moje koučovací dovednosti Vám pomohou ovládat Váš mozek, efektivně myslet, jednat a změnit vaše chování. Jestli chcete, tak můžeme spolu najít řešení té Vaší situace a změnit Vám konečně život k lepšímu. ▬▬ Tel.: +420 603 41 43 44 ▬▬ Email: kouc@alexandrtoth.cz ▬▬ Skype: alexandrtoth ▬▬ Web: www.AlexandrToth.cz ▬▬ Místo: Praha, Olomouc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..