Čeho se bojíte?

Dostala se mi do rukou výborná kniha Susan Jeffers „Uvědom si svůj strach a překonej ho“ a jak jsem se do ní začetla, nacházím v ní mnoho principů NLP. Kniha je psána velmi jednoduše a čtivě a já se s vámi chci dnes podělit o téma strachu, protože jsem přesvědčena, že ten je velmi často příčinou všech našich „problémů“.

Strach můžeme rozdělit na tři úrovně. V první úrovni se bojíme věcí, které se „přihodí“ a věcí, které vyžadují naši aktivitu.

Věci, které se „přihodí“

změna, osamělost, stárnutí, nemoc, nehoda, odchod do důchodu, ztráta finančního zabezpečení.

Věci, které vyžadují aktivitu

umět se rozhodnout, začít znovu studovat, změnit práci, ukončit nebo začít vztah, jít na pohovor, udělat chybu, zhubnout, navázat přátelství….

Druhá úroveň strachu se nezaměřuje na situace, ale na ego. Máme strach z odmítnutí, selhání, úspěchu, nesouhlasu, ze ztráty image. Tento strach souvisí s vnitřním stavem mysli. Odráží to, jak vnímáme sami sebe a jak jsme schopni vypořádat se s okolními událostmi.

Podstatou jakéhokoliv strachu je jednoduše strach, že nezvládnete to, co se vám může v životě přihodit. Jediné, co můžete udělat, abyste zmenšili svůj strach, je více věřit svým schopnostem, že zvládnete vše, co se vám postaví do cesty!

Většinou je strach nepřiměřený, destruktivní a omezuje nás. Možná to, že se tolik bojíme nebo že si tak málo věříme, je dáno prostředím, ve kterém jsme byli vychováni. Určitě si všichni vzpomínáme na věty typu: „Dej si pozor!“ „Nezvládneš to.“ „Buď opatrná!“ „Nechci, aby se ti něco stalo.“

Často není možné zjistit opravdovou příčinu negativních vzorců našeho myšlení a i kdybychom ji znali, tato informace je pravděpodobně nezmění. Pokud vás tedy něco trápí, začněte prostě tam, kde se právě nacházíte, a podnikněte kroky, které vaši situaci změní.

Nejprve si potřebujete uvědomit, co vám vadí a toto uvědomění vám pomůže soustředit se na to, co potřebujete změnit. Nemusíte svou energii tříštit a přemýšlet o nejrůznějších důvodech. Nezáleží na nich. Důležité je, že teď začnete pracovat na tom, co vás omezuje, co vám vadí a co chcete změnit.

S pomocí NLP toto můžete zvládnout. Můžete si uvědomit, co vlastně chcete, co vás omezuje a najít jiné volby a možnosti. Můžete se zbavit strachu a omezujících přesvědčení.

 

„Naše schopnosti jsou větší než síla naší vůle, a když se nám některé věci jeví jako nemožné, je to často jen výmluva.“ (Rochefoucauld)

 

Více o: Jana Hotárková

NLP koučka se zaměřením na odstranění bloků, strachů a omezujících přesvědčení, posílení sebejistoty, sebelásky, motivace v životě a zlepšení komunikace. ▬▬▬ Adresa kanceláře: Opava ▬▬▬ Tel.: 732 671 329 ▬▬▬ Email: hotarkova.jana@gmail.com ▬▬▬ Web: www.janahotarkova.mioweb.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..