Sportem ku zdraví a trvalé invaliditě

Také jste někdy přemýšleli, jaké by to bylo být vrcholovým sportovcem? Stát se Jardou Jágrem nebo Martinou Sáblíkovou. Co vede lidi k touze po vítězství?

Stát na stupni vítězů, užívat si slávu, obdiv, úspěch a v mnoha sportech i velké peníze? A jak je možné, že mnoho a mnoho talentovaných sportovců skončí někde na cestě na vrchol, prostě nedojdou? Pokud je vrcholový sport více cílem rodičů než dítěte, je pochopitelné, že dříve či později dojde ke vzpouře a dotyčný se sportem končí. Jestliže je to však cílem jedince, jeho největší touhou, jak je možné, že nedojde?

Hodně sportovců, kterým se podařilo uspět v nějakém velkém klání, říká, že hodně trénovali, hodně si odříkali, ale také kupodivu potřebovali kapku štěstí. Co způsobuje, že někdo to štěstí má a někomu se lepí smůla na paty? Znáte příběhy lidí, kteří dřeli, odříkali si a těsně před vrcholem přišlo zranění, píchli kolo, zlomili lyže, přišel nešťastný pád, který je třeba vyřadil doživotně. Smůla no, co se dá dělat.

Teď možná vzbouří v mnoha z vás emoce, když řeknu, že každý je strůjcem svého štěstí. Nic ve vašem životě se nestane náhodou. Každou zkušenost si přivoláte do svého života způsobem, kterým přemýšlíte, jaká máte omezující rozhodnutí, jaký program vládne vašemu mozku. Již v předchozích článcích jsme si řekli, že neexistuje objektivní realita, je jen ta naše subjektivní. A naše nelogické podvědomí udělá vše, aby zachovalo realitu dle plánu, který máme. A jak to souvisí se sportem?

Co má vliv na úspěch ve sportu?

V minulosti jsem hodně sportovala, sice ne na vrcholové úrovni, ale závodně ano. Kdo se sportu více věnoval, pochopí velice rychle. Mívali jsme pod vedením kamaráda, který vrcholovým sportem prošel, zimní soustředění, kde nám amatérským sportovcům předával trocha teorie, jak na to. Součástí jeho školení bylo i povídání a tom jaké složky mají vliv na konečný výsledek závodu nebo utkání. Samozřejmě trénink, vybavení, zázemí, vzdělávání, ale kupodivu 80% úspěchu leží v oblasti psychiky.

Mnohokrát jsem zažila sama na sobě, jak psychika dokáže zmařit všechny naděje.  Nervozita, obava z obtížného úseku nebo soupeře a v neposlední řadě pokud vás něco porazí tak je to strach. Závodila jsem na divoké vodě, a vím, že pokud jsem obtížný úsek nezvládla, porazil mě vlastní strach. Najednou jsem ztratila lehkost pohybu, tělo strnulo, zpomalily se reakce a samozřejmě výsledek v podobě zvrhnutí na sebe nenechal dlouho čekat. Stane se i těm dobrým, to je fakt. Jenže ti dobří eskymují a pokračují dál. Mě obvykle zachvátila panika, a i když eskymácký obrat ovládám, strach mě nedovolil to ani zkusit. Jen příklad pro lepší pochopení.

Je zranění smůla?

Ale strach si člověk dělá přece sám a zranění je prostě smůla. Myslíte? Naše podvědomí nemá smysl pro humor, za to má zvrácenou logiku jak plnit naše přání. Máme v hlavě program, nezasloužím si vyhrát, ostatní jsou lepší. Váš objednávkový anděl stojí vedle vás a kroutí hlavou. Moc tomu nerozumím, tolik se dře, no, ale když si to přeje, tak si to nezaslouží a smůla, úraz, nehoda je na světě. Nikdy nic není náhoda. Stejně tak přichází do sportu onemocnění, se kterými mají někteří sportovci stálé potíže. Naše podvědomí vždycky najde způsob jak náš program projevit v realitě.

Staňte se skvělými sportovci, partnery, podnikateli. Staňte se skvělými v kterékoli oblasti života, v kterékoli vaší životní roli. Máte obrovský potenciál být skvělí. Kontrolujte své myšlenky. Celý svět vám leží u nohou. Tak běžte a vezměte si, co vám patří. NLP vám pomůže změnit omezení na výhody, udělat průlom a nastartovat hojnost. Těším se na vaše úspěchy a společnou cestu.

Více o: Alena Habichová

NLP kouč se specializací na partnerské vztahy a problémy s chováním a učením u dětí. Spolupracuji s podnikateli i sportovci a pomáhám jim najít efektivní a rychlou cestu ke splnění cílů. ▬▬▬ Tel.: +420 728 827 382 ▬▬▬ Email: belladona.aha@seznam.cz ▬▬▬ Web: www.alena-nlp-kouc.cz ▬▬▬ Skype: alena.habichova ▬▬▬ Oblast: Soběslav, Tábor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..